Pořádané akce


Zdroj: http://plzensky.denik.cz/zpravy_region/zapadoceska-porta-zna-viteze-nejvice-zabodovala-kapela-straw-hat-20160424.html


Festival PORTA - Západočeské oblastní kolo Porty 2012, 2013, 2014, 2015
Písničkový pořad ROZEHRAJ (od roku 2010)


Z tisku:


Západočeská Porta zná vítěze. Nejvíce zabodovala kapela Straw Hat


Oblastní kolo Porty proběhne o víkenduMuzikant Jan Eret láká: Porta může být odrazovým můstkem

Folkovému muzikantu Janu Eretovi se před třemi lety podařilo vrátit do Plzně slavný hudební festival Porta, konkrétně jeho západočeské finále. Jeho letošní klání připadá na 12. duben a jako v předchozích dvou letech se uskuteční v Saloonu na Roudné. „Kapely se nám mohou hlásit. Právě teď je ideální doba," říká Jan Eret, kterémufolková a country muzika přirostla k srdci už jako malému chlapci.

Představte si, že mám trampskou kapelu a chci soutěžit na Portě. Co pro to musím udělat?
Hlavně mít odhodlání, lásku k muzice a dobré nápady. Pak už jen stačí otevřít si stránky festivalu www.porta-festival.cz. Tam naleznete přihlášku do oblastního kola, tu vyplníte a odešlete. To je vše. Neplatí se žádný poplatek.

Kolik písní budu potřebovat?
Každá skupina i jednotlivec soutěží se čtyřmi písněmi.

Říkala jsem, že mám trampskou skupinu. Co ale moje kamarádka, která má vokální trio? Ta se také může přihlásit?
Ano. Ten festival je prezentovaný jako festival folkové, trampské, country hudby a příbuzných žánrů. Záleží na úvaze každého soutěžícího, jestli si myslí, že se vejde do jedné z těch kategorií. Za pořadatele můžu říct, že docela vítáme různé odlišné styly. Takže rádi si poslechneme ukázky lehce rockové hudby přes vokální uskupení po historickou hudbu atd.

Kromě toho, že je Porta festivalem, je hlavně soutěží. Co tedy mohou soutěžící vyhrát?
Máme samozřejmě připravené převážně hudební ceny, ale tou hlavní cenou je prostě postup do národního finále, které se bude konat v Řevnicích. Postoupí jeden nebo dva interpreti. Ti, kteří zabodují v autorské soutěži, postoupí do mezinárodního finále v Ústí nad Labem. Účast na těchto akcích může být tím pravým odrazovým můstkem.

Už bylo zmíněno, že Porta se do Plzně vrátila před třemi lety. Jak se to vlastně stalo?
Už kolem roku 2010 jsem usiloval o to, aby se Porta vrátila do Plzně, protože tady má bohatou historii. Bylo mi hodně líto, že se tady nekonalo ani západočeské kolo. Tenkrát jsem hrál se skupinou Sedm nedostatečných, a když jsme se chtěli zúčastnit soutěže, museli jsme se přihlásit až do Březové u Sokolova. Řekl jsem si pak, proč to nezkusit v Plzni, prostory tu jsou, muzikanti také. Tak jsem si to vzal na triko a ono to vyšlo. Domluvili jsme se s pořadateli v Březové, že se budeme ob jeden rok střídat. Loni ale nastala další změna. Kvůli tomu, že jsou západní Čechy veliké, rozdělili jsme je na dvě oblasti. Březová si tedy pořádá své vlastní kolo, kam se hlásí muzikanti z Poohří, a do Plzně se hlásí převážně kapely ze západu Čech. Pravidla soutěže dovolují přihlásit se z celých Čech.

Jaký byl zájem o první ročník v Plzni?
Skutečně veliký. Bylo to i tím, že ta oblast, odkud se hudebníci mohli hlásit, byla opravdu veliká. Soutěžilo kolem dvaceti kapel a jednotlivců za celý den, což je vlastně takový limit, který lze za den stihnout. Letos ale čekám také velkou účast. Jen v lednu už se nám přihlásilo deset kapel. Myslím, že až budu mít dvacítku, přihlašování uzavřu.

Na oblastní kolo zamíří i řada posluchačů, ať už podpořit své favority, nebo večer na koncert. Loni jste do Plzně pozvali jihočeské Nezmary, jaké překvapení chystáte letos?
Stejně jako loni zahájí program moje trio, ve kterém vystupuji se skvělým mandolinistou Petrem Vroblem a též vynikajícím kytaristou Michalem Röhrichem. Poté dostane prostor vítěz Porty a dále vystoupí známí plzeňští muzikanti Jiří Bílý a Michal Röhrich. Vrcholem večera bude koncert trampského Dua Komáři – tedy Bédi Šedifky Röhricha a jeho syna Michala. Letos jsme to tedy pojali více regionálně než loni.

Kdo usedne v porotě. Mají se muzikanti bát?
Určitě ne. V porotě usedne známý plzeňský muzikant Béďa Šedifka Röhrich, který je zkušeným porotcem z mezinárodních kol v Ústí. Myslím, že mohu říct, že je odborníkem na trampskou muziku. Dalším členem poroty bude Jiří Bílý, který se hodně fundovaně dokáže vyjadřovat k textům, protože studoval textařinu na konzervatoři. Třetím členem poroty bude učitel hry na kytaru a výborný country a rockový kytarista Jiří Kříž. V porotě pak usedne ještě skvělá muzikantka Romana Tomášková ze skupiny Přelet M. S., která je odbornicí na hlasy a aranže, tedy na tu vokální stránku. Pátého člena ještě hledáme.

Určitě se jedná o příjemné a hodné lidi, kteří se sice nebojí říct svůj názor, ale rozhodně nebudou srážet sebevědomí těm začínajícím muzikantům.

 Zdroj: http://plzensky.denik.cz/zpravy_region/muzikant-jan-eret-laka-porta-muze-byt-odrazovym-mustkem-20140224.html